Skolióza
Slyšeli jste už větu „kroutíš se jako paragraf“? I to může být znakem skoliózy. Co je to? Jedná se o trojrozměrnou deformitu páteře mimo její přirozený stav. Dochází přitom ke sklonu a posunu obratlů ve frontální, sagitální a transverzální rovině. Skolióza vzniká z několika různých příčin:
Neuromuskulární – vzniká vadou neuromuskulárního systému v důsledku nemocí nebo neurologických problémů. Často je spojená s jinými deformitami.
Kongenitální – tzv. skolióza od narození.
Idiopatická – skolióza, u které neznáme příčinu. Ze začátku u ní nevidíte na obratlích žádné strukturální změny. Tento typ skoliózy se vyznačuje deformací těla obratle a vznikem paravertebrálních prominencí. Nejvíce si jí povšimnete v předklonu.
SM systém slaví úspěchy i v léčbě a kompenzaci skoliózy. Podívejte se třeba na CD Skolióza – léčba v krocích nebo Skolióza – aktivní léčba.
Jak vám SM systém pomůže při skolióze
Výhřez meziobratlového disku
Vystřelují vám občas bolesti do nohou nebo kyčlí? Výhřez meziobratlového disku se stává stále častějším problémem kvůli stále více sedavému zaměstnání. To způsobuje oslabování svalové spirály a zkracování vertikálních svalů. Dochází tak ke stlačování disků a vypuzování vody v nich. Čím méně vody, tím hůře bude disk pružit při chůzi a jiných činnostech.
Nesprávným držením těla dochází ke stlačování meziobratlové ploténky na jednu stranu. Tím se posune rosolovitá výplň mezi ploténkami, více se namáhá vnější obal a pozdějšímu vyklenutí disku směrem k míše. To vám způsobí silné bolesti zad i zbytku těla.
Pacienti cvičící s SM systémem dosahují velmi dobrých výsledků při léčbě a předcházení výhřezů meziobratlových disků. Základem je uvolnění zad a aktivace šikmých břišních svalů.
Podívejte se sami:
SM systém a výhřez meziobratlového disku
Spondylolistéza
Cítíte často bolest v bedrech, která vystřeluje do sedacího svalu a nohou? Pak vás možná sužuje spondylolistéza neboli posun obratle směrem dopředu. Při spondylolistéze dojde k posunu mezi dvěma sousedícími obratli, přičemž se posouvá celá horní část páteře. Děje se tak na degenerovaném disku.
Co s tím? Spondylolýzu způsobuje především přetěžování páteře. Proto je nezbytně nutné změnit životní styl a zabránit tak pokračování tohoto stavu. Dále by měla následovat rehabilitace formou protahování a posilování svalů kolem páteře. Právě zde vám dokáže pomoci cvičení s SM systémem.
Diastáza břišních svalů
Vypouklé břicho a vystouplý pupík je normální v těhotenství, ale pokud následně nezmizí společně s vašimi kily nebo pokud jste muž, je dobré se zamyslet nad příčinou. Můžete totiž mít diastázu břišních svalů.
Diastáza břišních svalů je mezera mezi jednotlivými částmi přímého břišního svalu široká minimálně 2,7 cm. Nejčastěji se s ní setkáte u žen po porodu, zejména u vícenásobných matek. Výskyty u mužů nebo novorozenců jsou však známy také. Protože jsme tvorové ješitní, nejvíce nám vrásky přidělává vystouplé břicho. To nejhorší se ale skrývá pod povrchem – rozestoupené svaly vám už nedrží páteř tak, jak by měly, a důsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Nebojte, cesta ven existuje.
Při spirální stabilizaci s SM systémem aktivujete šikmé břišní svaly, stahujete břicho příčně a zabraňujete vzniku diastázy.